Крылова и партнеры  /  Навіщо потрібна реєстрація прав власності?

Навіщо потрібна реєстрація прав власності?

Статьи регистрация торговых марок, патентный поверенный

Конституція гарантує кожному громадянину право вільно пересуватися по території РФ і обирати місце проживання. Але на ділі далеко не завжди можна оселитися там, де тобі заманеться, – місцева влада вимагає оформити реєстрацію. Чи обов’язково це? Яка буває реєстрація і навіщо взагалі вона потрібна?

В СРСР з підтвердженням місця проживання все було дуже строго: існував інститут прописки. Але в 1991 році постановою Верховної ради обов’язкова прописка була скасована. Тепер закон про питання визначення місця проживання керується таким поняттям, як реєстрація. Буває вона двох видів – реєстрація за місцем проживання (по суті, спадкоємиця тієї самої прописки) і реєстрація за місцем перебування.

Місце проживання – те місце, де громадянин постійно або переважно проживає в якості власника, за договором найму (піднайму), соціального найму: службове жиле приміщення, спеціалізовані будинки (гуртожиток, спеціальний будинок для самотніх і літніх, будинок-інтернат для інвалідів, ветеранів та т. п.). Місцем перебування є те місце, де громадянин тимчасово проживає (готель, санаторій, будинок відпочинку, пансіонат, кемпінг, лікарня, туристська база, інша подібна установа, а також житлове приміщення, що не є місцем проживання громадянина).

Однак якщо прописка мала дозвільний характер, то реєстраційний облік має в даний час повідомний характер. Відповідно до Закону від 25 червня 1993 «Про право громадян Російської Федерації на свободу пересування, вибір місця перебування і проживання в межах Російської Федерації», органи реєстраційного обліку уповноважені лише засвідчити акт вільного волевиявлення громадянина під час вибору їм місця перебування і проживання, а не дозволити його. Конституційний суд у своїй постанові від 02.02.98. також підтвердив, що реєстраційний облік не може носити дозвільного характеру і не повинен призводити до обмеження конституційного права громадянина обирати місце перебування і проживання.

Таким чином, реєстрація є лише передбаченим федеральним законом способом обліку громадян в межах Російської Федерації, що носять повідомний характер і відображає факт знаходження громадянина за місцем перебування або проживання. Реєстрація або відсутність такої не може служити підставою обмеження або умовою реалізації прав і свобод громадянина. Проте, тут існує якесь законодавче протиріччя, оскільки згідно з Кодексом про адміністративні порушення з громадян РФ стягується штраф за відсутність реєстрації в розмірі 2500 рублів.

І на практиці місцева влада (особливо це стосується мегаполісів – Москви і Санкт-Петербурга) наполегливо вимагає приїжджих реєструватися. Прожити в іншому місті без реєстрації громадянину РФ можна 90 днів, після закінчення цього терміну він зобов’язаний звернутися до органів внутрішніх справ (паспортно-візову службу) для оформлення реєстрації.

Згідно з «Правилами реєстрації та зняття громадян Російської Федерації з реєстраційного обліку за місцем перебування та за місцем проживання в межах РФ», для оформлення реєстрації необхідно пред’явити паспорт, заяву встановленої форми та документ, який є підставою для тимчасового проживання, такий як договір найму (піднайму), соціального найму або заява особи, що надає громадянину житлове приміщення. Положення іногородніх, які орендують житло, часто ускладнюється тим, що власники не хочуть афішувати факт здачі квартири, щоб не платити податки. В такому випадку у квартиронаймачів немає можливості офіційно оформити реєстрацію за місцем перебування.

Ніяких мінімальних і максимальних термінів, на які оформляється реєстрація, законодавством не встановлюється – тут все залежить від взаємної згоди сторін (реєстрованого і власника приміщення). Реєстрація громадян за місцем перебування здійснюється без їх зняття з реєстраційного обліку за місцем проживання. Видати свідоцтво про реєстрацію за місцем перебування мають в 3-денний термін з дня подачі документів. Або – в разі відмови – також в 3-денний термін письмово повідомити про причини відмови. Відмова в реєстрації може бути оскаржено вищестоящій посадовій особі у вищому в порядку підпорядкованості органі реєстраційного обліку або в суді.

Що стосується порядку реєстрації за місцем проживання, то згідно з тими ж «Правил реєстрації та зняття громадян Російської Федерації з реєстраційного обліку за місцем перебування та за місцем проживання в межах РФ» громадянин, який змінив місце проживання, зобов’язаний не пізніше семи днів з дня прибуття на нове місце проживання звернутися в паспортно-візову службу. Найчастіше люди змінюють місце проживання, набуваючи в іншому місті нерухомість, або вступаючи в шлюб. Щоб отримати реєстрацію за місцем проживання, громадянин повинен представити: документ, що засвідчує особу; заяву встановленої форми про реєстрацію за місцем проживання; документ, який є підставою для вселення в житлове приміщення (ордер, договір, заява особи, що надала громадянину житлове приміщення, або інший документ), або його нотаріально завірену копію. Реєстрація за місцем проживання також проводиться не пізніше трьох днів з моменту пред’явлення документів на реєстрацію. У паспорті проставляється відбиток штампа про реєстрацію за місцем проживання. За реєстрацію за місцем проживання стягується держмито в розмірі 1% від МРОТ.

Реєстрація важлива, оскільки з місцем проживання людини пов’язано безліч правових аспектів: де йому повинна бути нарахована пенсія, за якими правилами, встановленими місцевим муніципалітетом, йому належать пільги, де перебувати на обліку як платник податків, за якими нормами отримувати земельні ділянки, де перебувати на черзі для отримання житла; виборчі права, питання отримання медичної допомоги тощо.

посмотреть контакты

КРЫЛОВА И ПАРТНЕРЫ

КОНТАКТЫ